Tag Archives: Rencontres Internationales de la Photographie d’Arles

Les Rencontres d’Arles, το διεθνές φωτογραφικό Φεστιβάλ

Οι φωτογραφικές συναντήσεις της Αρλ

Οι φωτογραφικές συναντήσεις της Αρλ είναι το σπουδαιότερο φωτογραφικό φεστιβάλ και το μόνο πραγματικά διεθνές φεστιβάλ φωτογραφίας στον κόσμο. Γίνεται κάθε καλοκαίρι στην πόλη Αρλ στη νότια Γαλλία. Αν ψάξουμε να βρούμε έναν αντίστοιχο θεσμό από άλλον χώρο της τέχνης , μάλλον όχι τυχαία θα βρούμε ένα διεθνές φεστιβάλ κινηματογράφου  που γίνεται και αυτό σε μια παραλιακή Γαλλική πόλη, στις Κάννες.  Πιστεύω ότι αυτό είχαν στο μυαλό τους οι τρεις δημιουργοί των συναντήσεων της Αρλ, ένα φεστιβάλ για την φωτογραφία που να έχει την ίδια ακτινοβολία που έχει το φεστιβάλ των Καννών για τον κινηματογράφο και τα κατάφεραν.

Οι φωτογραφικές συναντήσεις της Αρλ

H πρώτη ομάδα φίλων και υποστηρικτών του φεστιβάλ σε φωτογραφία του 1971, Jean-Claude Lemagny, Tobb Webb, Michel Tournier, Lucien Clergue (τέταρτος από αριστερά), Jean-Claude Gautrand, Jean-Pierre Sudre, Edouard Boubat, Denis Brihat, Jean Dieuzaide και ο Jean-Maurice Rouquette

Τρεις φίλοι ο Φωτογράφος Lucien Clergue, ο συγγραφέας Michel Tournier και ο ιστορικός Jean-Maurice Rouquette (ο Clergue και ο Rouquette γεννημένοι στην Αρλ), ένωσαν τις δυνάμεις τους ξεκινώντας από το 1968 και κατάφεραν το 1970 να δημιουργήσουν το σημαντικότερο φεστιβάλ φωτογραφίας στον κόσμο. Το φεστιβάλ περιλαμβάνει κυρίως εκθέσεις, εργαστήρια, αλλά και σημαντικές ημερίδες, ομιλίες και παρουσιάσεις. Το φεστιβάλ προώθησε την φωτογραφία στην Γαλλία με πολλούς τρόπους και έτσι η την δεκατία του 80 δημιουργήθηκε στην Αρλ η L’Ecole Nationale Supérieure de la Photographie – ENSP, η κρατική σχολή φωτογραφίας της Γαλλίας.

Οι φωτογραφικές συναντήσεις της Αρλ

 Ansel Adams και Brassaï, “κορυφαίες συναντήσεις της Αρλ”

Στην σχεδόν πενηντάχρονη παρουσία του το φεστιβάλ Rencontres Internationales de la Photographie d’Arles όπως είναι το πλήρες όνομα του έχει παίξει σπουδαίο ρόλο στην ανάδειξη νέων φωτογράφων και είναι πάρα πολλοί σημαντικοί φωτογράφοι που τους ανακαλύψαμε χάρη στις φωτογραφικές συναντήσεις της Αρλ και αυτό από μόνο του δείχνει το πόσο σπουδαίο είναι αυτό το φεστιβάλ που η πολιτική του είναι ακόμη και οι γνωστοί φωτογράφοι να δείχνουν καινούργια δουλειά.  Ενώ ακόμη και από διάσημους φωτογράφους βλέπουμε φωτογραφίες τους που  μπορεί να μην έχουμε ξαναδεί ή το έργο τους με μια νέα ματιά.

Οι φωτογραφικές συναντήσεις της Αρλ

Robert Doisneau και André Kertész “κορυφαίες συναντήσεις της Αρλ”

Για να διαπιστώσετε πόσο σημαντικό είναι το φωτογραφικό φεστιβάλ της Αρλ σας παραθέτω τις εκθέσεις που έχουν γίνει από την αρχή του φεστιβάλ.

2016

Sid Grossman, Ethan Levitas, Garry Winogrand, Peter Mitchell, Eamonn Doyle, Christian Marclay, Bernard Plossu, Charles Fréger, Sara Galbiati, Peter Helles Eriksen, Tobias Selnaes Markussen, Maud Sulter, Laia Abril, Piero Martinello, João Pina, Stéphanie Solinas, Yan Morvan, Alexandre Guirkinger, Don McCullin, PJ Harvey & Seamus Murphy, Yann Gross, Alinka Echeverría, Maurizio Cattelan & Pierpaolo Ferrari, Augustin Rebetez, Frank Berger, Stephanie Kiwitt, Basma Alsharif, Daisuke Yokota, Marie Angeletti, Christodoulos Panayiotou, Nader Adem, Sarah Waiswa, Beni Bischof, Sara Cwynar.

2015

Walker Evans, Stephen Shore, Robert Venturi, Denise Scott Brown, Toon Michiels, Olivier Cablat, Markus Brunetti, Paul Ronald, Sandro Miller, Eikoh Hosoe, Masahisa Fukase, Daido Moriyama, Masatoshi Naito, Issei Suda, Kou Inose, Sakiko Nomura, Daisuke Yokota, Martin Gusinde, Paolo Woods, Gabriele Galimberti, Natasha Caruana, Alex Majoli, Paolo Pellegrin, Ambroise Tézenas, Thierry Bouët, Anna Orlowska, Vlad Krasnoshchok, Sergiy Lebedynskyy, Vadym Trykoz, Lisa Barnard, Robert Zhao Renhui, Pauline Fargue, Julián Barón, Delphine Chanet, Omar Victor Diop, Paola Pasquaretta, Niccolò Benetton, Simone Santilli, Dorothée Smith, Rebecca Topakian, Denis Darzacq, Swen Renault, Paolo Woods, Elsa Leydier, Alice Wielinga, Cloé Vignaud, Louis Matton, Swen Renault et Pablo Mendez.

2014

Lucien Clergue, Christian Lacroix, Raymond Depardon, Léon Gimpel, David Bailey, Vik Muniz, Patrick Swirc, Denis Rouvre, Vincent Pérez, Chema Madoz, Élise Mazac, Robert Drowilal, Anouck Durand, Refik Vesei, Pleurat Sulo, Katjusha Kumi,Ilit Azoulay, Katharina Gaenssler, Miguel Mitlag, Victor Robledo, Youngsoo Han, Kechun Zhang, Pieter Ten Hoopen, Will Steacy, Kudzanai Chiurai, Patrick Willocq, Ciril Jazbec, Milou Abel, Sema Bekirovic, Melanie Bonajo, Hans de Vries, Hans Eijkelboom, Erik Fens, Jos Houweling, Hans van der Meer, Maurice van Es, Benoît Aquin, Luc Delahaye, Mitch Epstein, Nadav Kander.

2013

Hiroshi Sugimoto, Sergio Larrain, Guy Bourdin, Alfredo Jaar, John Stezaker, Wolfgang Tillmans, Viviane Sassen, Jean-Michel Fauquet, Arno Rafael Minkkinen, Miguel Angel Rojas, Pieter Hugo, Michel Vanden Eeckhoudt, Xavier Barral, John Davis, Antoine Gonin, Thabiso Sekgala, Philippe Chancel, Raphaël Dallaporta, Alain Willaume, Cedric Nunn, Santu Mofokeng, Harry Gruyaert, Jo Ractliffe, Zanele Muholi, Patrick Tourneboeuf, Thibaut Cuisset, Antoine Cairns, Jean-Louis Courtinat, Christina de Middel, Stéphane Couturier, Frédéric Nauczyciel, Jacques Henri Lartigue, Pierre Jamet, Raynal Pellicer, Studio Fouad, Erik Kessels.

2012

Les 30 ans de l’ENSP, Josef Koudelka, Amos Gitai, Klavdij Sluban & Laurent Tixador, Arnaud Claass, Grégoire Alexandre, Édouard Beau, Jean-Christophe Béchet, Olivier Cablat, Sébastien Calvet, Monique Deregibus & Arno Gisinger, Vincent Fournier, Marina Gadonneix, Valérie Jouve, Sunghee Lee, Isabelle Le Minh, Mireille Loup, Alexandre Maubert, Mehdi Meddaci, Collection Jan Mulder, Alain Desvergnes, Olivier Metzger, Joséphine Michel, Erwan Morère, Tadashi Ono, Bruno Serralongue, Dorothée Smith, Bertrand Stofleth & Geoffroy Mathieu, Pétur Thomsen, Jean-Louis Tornato, Aurore Valade, Christian Milovanoff

2011

Chris Marker, photos du New York Times, Robert Capa, Wang Qingsong, Dulce Pinzon, JR…

2010

Robert Mapplethorpe

2009

Robert Delpire, Willy Ronis, Jean-Claude Lemagny, Lucien Clergue, Elger Esser, Roni Horn, Duane Michals, Nan Goldin (guest of honour), Brian Griffin, Naoya Hatakeyama, JH Engström, David Armstrong, Eugene Richards, Martin Parr, Paolo Nozolino, et al.

2008

Richard Avedon, Grégoire Alexandre, Joël Bartoloméo, Achinto Bhadra, Jean-Christian Bourcart, Samuel Fosso, Charles Fréger, Pierre Gonnord, Françoise Huguier, Grégoire Korganow, Peter Lindbergh, Guido Mocafico, Henri Roger, Paolo Roversi, Joachim Schmid, Georges Tony Stoll, Patrick Swirc, Tim Walker, Vanessa Winship, et al.

2007

60 years of Magnum Photos, Pannonica de Koenigswater, Studio Zuber, Collections of Indian Albums from the Alkazi Collection, Alberto Garcia-Alix, Raghu Rai, Dayanita Singh, Nony Singh, Sunil Gupta, Anay Mann, Pablo Bartholomew, Bharat Sikka, Jeetin Sharma, Siya Singh, Huang Rui, Gao Brothers, RongRong & inri, Liu Bolin, JR, et al.

2006

American Photography in French Collections, Robert Adams, Cornell Capa, Gilles Caron, Don McCullin, Guy Le Querrec, Susan Meiselas, Julien Chapsal, Michael Ackerman, David Burnett, Lise Sarfati, Sophie Ristelhueber, Dominique Issermann, Jean Gaumy, Daniel Angeli, Paul Graham, Claudine Doury, Jean-Christophe Bechet, David Goldblatt, Anders Petersen, Philippe Chancel, Meyer, Olivier Culmann, Gilles Coulon, et al.

2005

William M. Hunt Collection, Miguel Rio Branco, Thomas Dworzak, Alex Majoli, Paolo Pellegrin, Ilkka Uimonen, Barry Frydlender, David Tartakover, Michal Heiman, Denis Rouvre, Denis Darzacq, David Balicki, Joan Fontcuberta, Christer Strömholm, Keld Helmer-Petersen, et al.

2004

Dayanita Singh, Archives from the Lodz Ghetto, Stephen Gill, Oleg Kulik, Arsen Savadov, Keith Arnatt, Raphaël Dallaporta, Matsue Taiji, Tony Ray-Jones, Kanemura Osamu, Kawauchi Rinko, Chris Killip, Chris Shaw, Kimura Ihei, Neeta Madahar, Frank Breuer, Hans van der Meer, James Mollison, Chris Killip, Mathieu Pernot, Paul Shambroom, Katy Grannan, Lucien Clergue, AES + F, György Lörinczy, et al.

2003

Claude Berri Collection, Lin Tianmiao & Wang Gongxin, Xin Danwen, Gao Bo, Shao Yinong & Mu Chen, Hong Li, Hai Bo, Chen Lingyang, Ma Liuming, Hong Hao, Naoya Hatakeyama, Roman Opalka, Jean-Pierre Sudre, Suzanne Lafont, Corinne Mercadier, Adam Bartos, Marie Le Mounier, Yves Chaudouët, Galerie VU’, Harry Gruyaert, Vincenzo Castella, Alain Willaume, François Halard, Donovan Wylie, Jérôme Brézillon & Nicolas Guiraud, Jean-Daniel Berclaz, Monique Deregibus, Youssef Nabil, Tina Barney, et al.

2002

Guillaume Herbaut, Baader Meinhof, Astrid Proll, Josef Koudelka, Gabriele Basilico, Rineke Dijkstra, Lise Sarfati, Jochen Gerz, Collection Ordoñez Falcon, Larry Sultan, Alex Mac Lean, Alastair Thain, Raeda Saadeh, Zineb Sedira, Serguei Tchilikov , Jem Southam. Alexey Titarenko, Andreas Magdanz, Sophie Ristelhueber, et al.

2001

Luc Delahaye, Patrick Tosani, Stéphane Couturier, David Rosenfeld, James Casebere, Peter Lindbergh, et al.

2000

Tina Modotti, Jakob Tuggener, Peter Sakaer, Masahisa Fukase, Herbert Matter, Robert Heinecken, Jean-Michel Alberola, Tom Drahaos, Willy Ronis, Frederick Sommer, Lucien Clergue, Sophie Calle, et al.

1999

Lee Friedlander, Walker Evans, et al.

1998

David La Chapelle, Herbert Spring, Mike Disfarmer, Francesca Woodman, Federico Patellani, Massimo Vitali, Dieter Appelt, Samuel Fosso, Urs Lu.thi, Pierre Molinier, Yasumasa Morimura, Roman Opalka, Cindy Sherman, Sophie Weibel, et al.

1997

Collection Marion Lambert, Eugene Richards, Mathieu Pernot, Aziz + Cucher, Jochen Gerz, Antoni Muntadas, Richard Terré, et al.

1996

Ralph Eugene Meatyard, William Wegman, Grete Stern, Paolo Gioli, Nancy Burson, John Stathatos, Sophie Calle, Luigi Ghirri, Pierre Cordier, et al.

1995

Alain Fleischer, Roger Ballen, Noda, Toyoura, Slocombe, Nam June Paik, France Bourély, et al.

1994

Andres Serrano, Roger Pic, Marc Riboud, Bogdan Konopka, Sarah Moon, Pierre and Gilles, Marie-Paule Nègre, Edward Steichen and Josef Sudek, Robert Doisneau, André Kertész, et al.

1993

Richard Avedon, Larry Fink, Ernest Pignon-Ernest, Cecil Beaton, Raymonde April, Koji Inove, Louis Jammes, Eiichiro Sakata, et al.

1992

Don McCullin, Dieter Appelt, Béatrix Von Conta, Denise Colomb, José Ortiz-Echaguë, Wout Berger, Thibaut Cuisset, Knut W. Maron, John Statathos, et al.

1991

Tina Modotti, Edward Weston, Graciela Iturbide, Martín Chambi, Sergio Larrain, Sebastiao Salgado, Juan Rulfo, Miguel Rio Branco, Eric Poitevin, Alberto Schommer, et al.

1990

Volker Hinz, Erasmus Schröter, Stéphane Duroy, Raymond Depardon, Frédéric Brenner, Drtikol, Saudek, et al.

1989

Robert Frank, Pierre de Fenoyl, John Phillips, Benjamin Kanarek, Nick Knight, Jean-Baptiste Modino, Stéphane Sednaoui, Max Vadukul, Javier Valhonrat, Christian Boltanski, Annette Messager, Cristina Garcia Rodero, Hervé Gloaguen, Philippe Bazin, Eduardo Masferré, Pierre de Vallombreuse, John Demos, Elizabeth Sunday, et al.

1988

Germaine Krull, Bruce Weber, Henri Alekan, Ling Fei, Shia Yong Lee, Gao Yuan, Chen Bao Cheng, Zhang Hai Er, Magnum in China, et al.

1987

Brian Griffin, Dominique Issermann, Max Vadukul, Gabriele Basilico, Paul Graham, Nan Goldin, Thomas Florschuetz, Gianni Berengo Gardin, et al.

1986

Collection Graham Nash, Annie Leibovitz, Sebastiao Salgado, Martin Parr, Robert Doisneau, Paulo Nozolino, Ugo Mulas, Bruce Gilden, Georges Rousse, Peter Knapp, Max Pam, Miguel Rio Branco, Michelle Debat, Andy Summers, Baron Wolman, et al.

1985

David Hockney, Fritz Gruber, Franco Fontana, Milton Rogovin, Gilles Peress, Jane Evelyn Atwood, Eugene Richards, Sebastiao Salgado, Robert Capa, Lucien Hervé, et al.

1984

Jean Dieuzaide, Marilyn Bridges, Mario Giacomelli, Joyce Tenneson, Luigi Ghirri, Albato Guatti, Mario Samarughi, Arman, Raoul Ubac, et al.

1983

Robert Rauschenberg, Bruce Davidson, et al.

1982

Willy Zielke, Alexey Brodovitch, Henri Cartier-Bresson, Robert Frank, William Klein, Max Pam, Bernard Plossu, et al.

1981

Guy Bourdin, Steve Hiett, Art Kane, Cheyco Leidman, André Martin, Sarah Moon and Dan Weeks, François Kollar, et al.

1980

Willy Ronis, Arnold Newman, Jay Maisel, Chrisitan Vogt, Ben Fernandez, Julia Pirotte, et al.

1979

David Burnett, Mary Ellen Mark, Jean-Pierre Laffont, Abbas, Pedro Meyer, Yves Jeanmougin, Manuel Alvarez Bravo, et al.

1978

Lisette Model, Izis, William Klein, Hervé Gloaguen, Yan Le Goff, Serge Gal, Marc Tulane, Lionel Jullian, Alain Gualina, et al.

1977

Will Mac Bride, Paul Caponigro, Neal Slavin, Max Waldman, Dennis Stock, Josef Sudek, Harry Callahan, R. Benvenisti, P. Carroll, W. Christenberry, S. Ciccone, W. Eggleston, R. Embrey, B. Evans, R. Gibson, D. Grégory, F. Horvat, W. Krupsan, W. Larson, U. Mark, J. Meyerowitz, S. Shore, N. Slavin, L. Sloan-Théodore, J. Sternfeld, R. Wol, et al.

1976

Ernst Haas, Bill Brandt, Man Ray, Marc Riboud, Magnum Agency, Eikoh Hosoë, Judy Dater, Jack Welpott, Doug Stewart, Duane Michals, Leslie Krims, Bob Mazzer, Horner, S. Sykes, David Hurn, Mary Ellen Mark, René Groebli, Guy Le Querrec, et al.

1975

Viva Agency, André Kertész, Yousuf Karsh, Robert Doisneau, Lucien Clergue, Jean Dieuzaide, Ralph Gibson, Charles Harbutt, Tania Kaleya, Eva Rubinstein, Michel Saint Jean, Kishin Shinoyama, Hélène Théret, Georges Tourdjman, et al.

1974

Brassaï, Ansel Adams, Georges A. Tice, et al.

1973

Imogen Cunningham, Linda Connor, Judy Dater, Allan Porter, Paul Strand, Edward S. Curtis, et al.

1972

Hiro, Lucien Clergue, Eugène Atget, Bruce Davidson, et al.

1971

Pedro Luis Raota, Charles Vaucher, Olivier Gagliani, Steve Soltar, Judy Dater, Jack Welpott, Gordon Bennett, John Weir, Linda Connor, Neal White, Jean-Claude Gautrand, Jean Rouet, Pierre Riehl, Roger Doloy, Georges Guilpin, Alain Perceval, Jean-Louis Viel, Jean-Luc Tartarin, Frédéric Barzilay, Jean-Claude Bernath, André Recoules, Etienne-Bertrand Weill, Rodolphe Proverbio, Jean Dieuzaide, Paul Caponigro, Jerry Uelsmann, Heinz Hajek-Halke, Rinaldo Prieri, Jean-Pierre Sudre, Denis Brihat, et al.

1970

Gjon Mili, Edward Weston